Rozhovor RTVS s epidemiologičkou Jarmilou Pertináčovou

Rádiožurnál, 16. 09. 2013 (prepis rozhovoru)

E. POTOCKÝ, redaktor: „Sú obavy niektorých skupín rodičov z povinného očkovania opodstatnené?”

Jarmila PERTINAČOVÁ: „U nás sa povinné očkovanie plošné zaviedlo od roku 1957. Za to obdobie sme si vypestovali prakticky vlastne veľmi dobrú imunitu obyvateľstva. Vakcíny podliehali neustálym zmenám, vývojom, modernizácii a treba si pozrieť štúdie svetových kapacít, že tie vakcíny sú naozaj účinné, bezpečné a veľmi dobre tolerované s minimálnymi nejakými nežiaducimi účinkami.”

E. POTOCKÝ: Aké sú vedecké argumenty voči obavám niektorých rodičov, napríklad vzťah očkovania autizmu, toxický obsah hliníka a ortuti vo vakcínach.”

J. PERTINAČOVÁ: „Ja som zatiaľ nenašla žiadnu štúdiu, ktorá by potvrdzovala, že pôsobenie očkovania nejako vplýva na tento autizmus. Zaujímavé, že čítam alebo proste počúvam aj od rodičov, že hliník je toxický a hliník vyvoláva autizmus, ale zaujímavé, že boja sa očkovať vakcínou proti osýpkam, rubeole, mumpsu, lebo údajne tá vyvoláva autizmus, pritom táto vakcína absolútne neobsahuje hliník.”

E. POTOCKÝ: „Aké sú tie hlavné riziká masovejšieho odmietania povinného očkovania a existuje v prípade niektorých ochorení riziko epidémie?”

J. PERTINAČOVÁ: „Ja ako epidemiológ potrebujem poznať zdravotný stav svojho obyvateľstva. A vy, keď nepoznáte tie ohnivká, čiže kde sa vám začína kumulovať obyvateľstvo alebo proste deti, ktoré nie sú zaočkované, alebo ktoré by mohli byť vnímavé, lebo môžu byť neočkované, majú kontraindikácie, tak potom, keď sa vám rozbehne nejaká epidémia, sa vám veľmi ťažko robia nejaké opatrenia. Treba si uvedomiť, že pôvodcovia tých ochorení nie sú vykynožení na celom svete. Hrozba tu je. Nevieme, kedy k nej dôjde, ako k nej dôjde, ale vieme, že raz sa tak stane. Nakopením sa vnímavého obyvateľstva sa tak určite raz stane.”

E. POTOCKÝ: „Aký je teda vedecky preukázateľný nevyhnutný pomer zaočkovania populácie na ochranu verejného zdravia a pri akom pomere už môže dôjsť k ohrozeniu celej populácie?”

J. PERTINAČOVÁ: „Pri vírusových je to tých 95 percent. Zasa je tam reabilita, pri tých bakteriálnych to môže byť aj nižšia.”

E. POTOCKÝ: „Je súčasný očkovací kalendár vyhovujúci alebo by bolo potrebné pristúpiť k jeho prehodnoteniu?”

J. PERTINAČOVÁ: „Keď si zoberieme Európsku úniu ako takú, v desiatich štátoch je očkovanie povinné, tak ako u nás. Vo zvyšných 20 tich štátoch prakticky vlastne tá povinnosť je tam, len je daná inou formou. Napríklad mali sme tu mamičku, ktorá žije v Belgicku. Ja viem, že mi pani doktorka volala, že proste či to môže podať mimo nášho kalendára, lebo mamička veľmi prosila, že inak jej dieťatko nezoberú do jasličiek. A treba si uvedomiť, že všetky tieto očkovacie kalendáre robili svetové kapacity, robila ich Svetové zdravotnícka organizácia s expertami, imunológmi.”

https://www.vedatechnika.sk/SK/enoviny/Zmedii/Stranky/Bolo-by-chybou-podcenovat-ockovanie.aspx

Komentáre sú uzavreté.

Blog Stats

  • 379 162 hits
%d blogerom sa páči toto: