Prečo MUDr. Ludmila Eleková tají dôkaz o objave tisícročia?

milion pre ludmiluPani Eleková je všeobecný lekár – vyštudovala tento smer, ako sama o sebe píše. V súčasnosti sa zaoberá takzvanou alternatívnou takzvanou medicínou (to je ten súbor metód, ktoré ešte nemali a nemajú vedecké opodstatnenie). Napriek tomu, že pani Eleková vyštudovala lekárstvo, ktorého súčasťou sú aj isté znalosti vedeckých poznatkov z chémie, biológie a medicíny, v súčasnej dobe sa venuje najmä jednej metóde alternatívnej medicíny, ktorá jednak všetkým reálne fungujúcim vedeckým poznatkom odporuje a ktorej do súčasnosti neboli preukázané žiadne účinky, nad rámec placeba (dôkazy tu, tu a tu). 

Prečo?

Pani Eleková berie za jedno sedenie 1000 – 2000 Kč, vychádza to približne 1000 Kč na hodinu, na hlavu. V rámci tohto sedenia, či už homeopatického, alebo reiki s človekom preberie jeho problémy a navrhne „liečbu“. Liečbu si samozrejme „pacient“ platí.

Koľko návštevníkov (pre procedúry nemajúce žiadne reálne opodstatnenie okrem placeba a drahého relaxu sa to slovo hodí viac) môže mať pani Eleková za deň?

Doprajme jej, nech má troch. Budeme tým aj k sebe zhovievavejší, pretože takto klamaných ľudí by sme radi videli čo najmenej. Nech sú to traja. Traja takýto návštevníci za deň, to robí cca 3000 – 6000 korún, nech je to teda niekde v strede, nech je to 4500.

Rok 2014 bude mať 248 pracovných dní, to spolu robí cca 1 116 000 Kč, „jenom z povídání“. Dosť málo na tak prenikavo úspešnú liečbu všetkého možného, bez žiadnych vedľajších účinkov, čo poviete?

Povedzme, že napriek všetkému, čo vedci, lekári a nadšenci do vedy o homeopatikách zistili, je táto „metóda“ pravdivá a má reálne účinky mimo nejakého zvláštneho pocitu, že to pomohlo. Povedzme, že to ozaj pomáha, že človek s chrípkou sa len vďaka tým tobolkám s laktózou a cukrom vylieči. Alebo človek s rakovinou, či niečim ešte horším: stačí si prejsť rôzne múdre fóra a človek vidí, na čo všetko homeopatiká pomáhajú. Škoda len že nie na amputované končatiny, genetické poruchy, a ťažké zdravo… počkať, vlastne na všetko.

Akú hodnotu by podľa vás mala metóda liečby s takými účinkami, ako tvrdia homeopati? 2000Kč za sedenie? Hodnotu zdravia ťažko vyčísliť, no iste by dal každý aj prvé posledné za niečo tak úžasné. Niekto by dal aj 1 milión dolárov, ak by sa preukázalo, že homeopatiká majú také účinky, ako tvrdí aj pani Eleková.

Milión pre Ludmilu.

Je tu výzva pre každého, kto o sebe tvrdí že má nejaké zvláštne schopnosti nad rámec doterajších znalostí vedy, aby to dokázal. To sa tak bežne patrí, že ak niekto chce aby mu ostatní „zhltli“ čo rozpráva, mal by to tým pýtavým aj dokázať. Inak ho možno označiť prinajlepšom za táraja, pri horšom za blázna a prinajhoršom za podvodníka.

James Randi, nie ako jediný, ale jeden ktorý ponúka mnoho, chce takéto tvrdenia brať vážne a vážne skúmať. Ak sa to niekomu podarí dokázať, potom získa 1 000 000 dolárov. Prečo by sa o to nemohla pokúsiť známa česká homeopatička? Vie predsa, na akom základe stoja jej tvrdenia, za ktoré si pýta peniaze…

Milujúc ľud, človek by zrejme urobil čokoľvek pre blaho všetkých. A byť zrovna znalcom, užívateľom a šíriteľom liečebnej metódy, ktorá človeku, ľudu, ľuďom pomôže zbaviť sa najväčších životných útrap, musí byť famózny pocit.

Prečo s tým pani Eleková nič nerobí? Stačilo by tak málo: preukázať, že má pravdu. Že to, čo tvrdí za 2000Kč/hodina svojim návštevám, to za čo od nich berie peniaze, ktoré nekradnú a nezbierajú zo zeme, je pravda. Že si to nevymyslela, že to nie je výsledok jej neznalosti, že to nie je len jej presvedčenie, že to nie je jej snaha zakrývať fakty, že to nie je jej snaha zarobiť na naivite a zúfalstve. Že to je to, čo hľadal už Fulcanelli, kameň mudrcov, ktorým vieme uvariť zdravie pre všetkých.

Čo by z toho mala?

Čo by z toho mala… No ak to stihne ako prvá, bude mať ten milión, ktorý sľubuje James Randi každému, kto niečo tak úžasné tvrdí a na čo doposiaľ nemá či už dôvod rozumný, alebo morálny.

Lenže v prvom rade by to bolo meno: že neklame, že si nevymýšľa a jej odporovanie úplným základom poznania reálneho sveta má opodstatnenie a že všetci ostatní tu trpia bludmi.

V druhom rade prestíž: zatiaľ sa to nepodarilo nikomu, ako dobre čítate: Zatiaľ sa nepodarilo nikomu na svete dokázať, že homeopatiká majú väčšie, lepšie účinky, než placebo. Dokázať: nie povedať, že sa to stalo, ale dokázať to vedecky. Zrejme by okrem toho milióna získala aj Nobelovu cenu. A zrejme by za odhalenie tajomstva zdravia získala v každom hlavnom meste sveta sochu. Možno aj v Severnej Kórei.

V treťom rade milión. Nie ten, čo zarobí „povídáním“ za 2000/h, ale milión $, čo je pekná čiastka. Ak by si aj niečo z toho nechala, ešte by jej mnoho ostalo na charitu. A za to by jej možno postavili v každom meste aj druhú sochu.

Prečo to doteraz neurobila?

Pani Eleková tvrdí mnohé veci. Niekto jej verí, niekto nie. Ale to, čo tvrdí nie sú dojmy z literárneho diela ani filmu. Sú to veci týkajúce sa vedeckých faktov a zdravia; a tie nemajú „každý má svoju pravdu“, ale majú to, že „niekto je bližšie k faktom a iný úplne mimo“. Za tieto svoje tvrdenia berie peniaze a tieto tvrdenia sú vo svete známe ako podvod: podvod, ktorý je dokázaný + doteraz sa nedokázal obhájiť, že podvodom nie je.

Ak by to dokázala, nielen, že by zahanbila celú vedeckú obec, ale dokázala by, že na podvode nezarába. Dala by tým z časti legitimitu aj iným svojim tvrdeniam a čo viac: získala by na tom pekné, prakticky použiteľné peniaze.

Zdroj pre obrázok: http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/ludmila-elekova-28

Komentáre sú uzavreté.

Blog Stats

  • 379 162 hits
%d blogerom sa páči toto: