Svet opäť ohrozujú osýpky, čierny kašeľ a obrna. Aj vďaka antivax.

Rada pre medzinárodné vzťahy zverejnila mapu, ktorá dokumentuje prudké nárasty detských chorôb. Odborníci to čiastočne prisudzujú mediálnej kačici o vakcíne MMR, ktorá rozpútala vlnu strachu po celom svete. Na jej počiatku stála známa Wakefieldova štúdia, ktorá mylne spájala očkovanie s autizmom.

osypky EU-finalS výnimkou zvýšeného výskytu čierneho kašľa sa Slovensku epidémie zatiaľ vyhýbajú, i keď zaočkovanosť klesá. Čo sa ale môže stať, ak bude u nás počet neočkovaných detí naďalej narastať? Stačí sa pozrieť za hranice.

Osýpky v Európe

Na epidémie osýpok, ktoré sa vyskytli najmä v krajinách s dobrovoľným očkovaním, doplatili v prevažnej miere neočkovaní. Medzi chorými boli nielen tí, ktorí očkovanie odmietli, ale aj deti do 1 roka, ktoré ešte nestihli byť očkované. Tie mala chrániť kolektívna imunita, ktorá sa poklesom zaočkovanosti oslabila. 

Osýpky na Novom Zélande

Nový Zéland má vlastnú antiočkovaciu skupinu, ktorá bola vyradená zo zoznamu charitatívnych organizácií za to, že propagovala názor o tom, že je očkovanie “neefektívne a nebezpečné”.

Ak by nebolo konšpirátorov a odporcov očkovania, osýpky by už boli v krajine minulosťou. Nízka zaočkovanosť na Novom Zélande znepokojujúca. Od decembra v krajine diagnostikovali približne 30 prípadov osýpok. Pôvod viacerých z nich je pripisovaný epidémii na Filipínach. Ochorenie sa na Nový Zéland dostalo cez hip-hopovú tanečnú súťaž v austrálskom Sydney.

“Stále existuje mýtus, že je táto vakcína (proti osýpkam) problematická”, tvrdí Helen Petousis-Harris z Imunizačného poradenského centra. “Trvalo nám veľa, veľa rokov, aby sme ľudí uistili, že to tak nie je. Nie je to len o ochrane samého seba, ale aj celej populácie, a je to choroba ktorú dokážeme úplne vyhubiť, ak dostaneme hodnoty zaočkovanosti na dostatočnú úroveň.”

Najviac ohrození ochorením sú práve ľudia, ktorých rodičia nedali zaočkovať počas najväčšieho úradovania Wakefieldovej hrozby, t.j. staršie deti a mladí dospelí.

23-ročná Wellingtončanka, ktorú rodičia odmietli očkovať, sa nakazila osýpkami na hip-hopovom festivale. Počas dvoch hospitalizácií jej museli do tela pumpovať tekutiny. Vyvracala lieky na tíšenie bolesti, nemohla jesť a mala extrémne vysokú horúčku. Mladá žena nebola nikdy očkovaná. Jej očkovaný priateľ sa od nej nenakazil. Stále verí, že je očkovanie vecou osobného rozhodnutia, ale hovorí, že by ľuďom odporúčala seriózne sa zamyslieť nad očkovaním proti osýpkam.

“Istota je lepšia ako neskôr ľutovať.”

Toto video ukazuje príbehy konkrétnych rodín zasiahnutých osýpkami.


Čierny kašeľ v Austrálii 

Medzi rokmi 1993 a 2006 Austrália zaznamenala 21 obetí tohto ochorenia, 17 z nich boli deti mladšie ako 12 mesiacov. Posledná epidémia čierneho kašľa zasiahla Austráliu v roku 2008, pričom vyvrcholila v roku 2011.

dana cafferyJednou z najznámejších obetí je Dana McCaffery (na obrázku), ktorá sa narodila v New South Wales. V tejto časti Austrálie klesla zaočkovanosť natoľko, že efekt kolektívnej imunity začal zlyhávať. Dana zomrela na následky čierneho kašľa, keď mala 4 týždne. Z jej smrti sú obviňovaní odporcovia očkovania, združení v Australian Vaccine Network.

Aj ľudia, ktorí boli očkovaní proti čiernemu kašľu, môžu ochorieť. A to hlavne v prípade, že efekt vakcíny vypršal.

“Vakcíny poskytujú veľmi dobrú ochranu v prvých dvoch rokoch života. Ak ochoriete a boli ste očkovaný, dostanete menej silné záchvaty. Avšak neočkované deti môžu skončiť v nemocnici so zápalom pľúc, alebo s tak silným kašľom, že utrpia fraktúru rebier, prípadne prestanú dýchať. To sa stáva aj u sedem, či osemročných detí. Neočkované deti s väčšou pravdepodobnosťou prenesú ochorenie na iné deti.” hovorí profesor Peter McIntyre, riaditeľ národného centra pre imunizáciu a kontrolu.

Čierny kašeľ v Spojených štátoch amerických 

Antiočkovacie hnutie spôsobilo v roku 2012 najväčšiu epidémiu čierneho kašľa v Spojených štátoch amerických. Svoj podiel viny nesú aj média, ktoré pomáhajú rozširovať antiočkovacie nezmysly, najmä spájanie očkovania s autizmom.

Štát Washington bol epidémiou zasiahnutý najsilnejšie. V prvej polovici roka 2012 bolo zaznamenaných 2520 prípadov, najviac za posledných 70 rokov. Išlo o nárast o 1300% oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka.

K posunu chorobnosti došlo aj v skupine 13-14 ročných. Vakcína sa stáva menej efektívnou aj vďaka mutácii baktérie Bordetella pertussis, ktorá spôsobuje čierny kašeľ. Odkladanie alebo odmietanie očkovania situáciu ešte viac zhoršuje.

cierny kasel_final

Štúdia (Journal of Pediatrics), ktorá sledovala epidémiu čierneho kašľa v Kalifornii, potvrdila, že:

1) Očkovanie je účinné

Pred začatím plošného očkovania proti čiernemu kašľu v roku 1940 bola táto choroba najčastejšou príčinou smrti u detí v USA. Napríklad v roku 1934 sa v USA vyskytlo viac ako 250 000 prípadov tejto choroby. Po zavedení očkovania počet prípadov klesol na 1 010 prípadov (1976).

2) Odmietanie očkovania vedie k návratu ochorenia

Epidémia, ktorá vypukla v Kalifornii v roku 2010, bola najväčšia od roku 1947. Počas nej sa v tomto štáte objavilo 9 120 prípadov a 10 úmrtí. Štatistickými analýzami autori potvrdili, že v mieste nahromadenia vysokého percenta odmietnutí očkovania je 2,5-krát vyššia pravdepodobnosť epidémie čierneho kašľa.

3) Kolektívna imunita funguje

Zo štúdie jasne vyplýva význam kolektívnej imunity pre vznik epidémií a rozhodnutím nedať očkovať rodič ohrozuje nielen svoje dieťa, ale vytvára predpoklady pre ohrozenie iných detí v populácii. Závery štúdie majú presah aj na ďalšie ochorenia preventabilné očkovaním.

Detská obrna v Ázii a Afrike

obrna_finalEradikácia obrny v Indii je obrovským úspechom očkovacieho programu.

Vďaka očkovaniu sa obrna vyskytuje endemicky (aj bez prísunu chorých zvonka) už len v Afganistane, Nigérii a Pakistane. V roku 2013 sa v týchto troch krajinách vyskytlo 148 prípadov obrny. Ďalších 224 nových prípadov bolo zaznamenaných v Somálsku, Sýrii a Keni.

Radosť z eradikácie obrny v Indii však sprevádzajú obavy z novej hrozby, ktorá sa vynorila koncom minulého roka. Časopis The Lancet potvrdil hrozbu detskej obrny v Európe po tom, ako bolo v novembri 2013 v Sýrii zistených 22 prípadov ochrnutí. Obrnu môžu do Európy zavliecť desiatky utečencov z Ázie. V rámci Európy sú najviac ohrozené krajiny s nízkou zaočkovanosťou, Rakúsko (83%) a Ukrajina (75%).

Ako sme na tom so zaočkovanosťou na Slovensku? Hrozí aj nám návrat ochorení, ktoré už boli na ústupe?

Fedor Čiampor, virológ z Virologického ústavu SAV:

“Zaočkovanosť, pokiaľ ja viem, sa približuje k 97% aj vďaka tomu, že očkovanie je povinné. Samozrejme, že aj napriek pokutám sa mnohí rodičia bránia, sú ovplyvnení rôznymi fámami. Samozrejme, že niektoré ochorenia sa môžu vrátiť. Napríklad veľká epidémia osýpok vo Veľkej Británii bola spôsobená tiež tým, že deti neboli zaočkované. A niektoré ochorenia, ako napríklad detská obrna, ktorá sa môže vyskytovať v niektorých oblastiach Ázie, sa môže vrátiť, ak nájde terén u nezaočkovaných detí. Čiže treba byť na pozore a zatiaľ je povinné očkovanie na mieste.” (Zdroj: K Veci, 14.1.2014, RTVS)


Komentáre sú uzavreté.

Blog Stats

  • 379 209 hits
%d blogerom sa páči toto: