Prehnaný strach z vakcín takmer pripravil rodičov o dieťa

Alijah WilliamsIan a Linda Williams odmietli očkovanie pre svoje deti. Mysleli si, že urobili informované rozhodnutie. To, že išlo o hroznú chybu, zistili až po tom, ako ich syn dostal tetanus a skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Všetko sa začalo v decembri 2012, keď si chlapec poranil chodidlo. Rodičia nevenovali drobnej ranke žiadnu mimoriadnu pozornosť. Pár dní na to Alijah dostal kŕče v tvári, neskôr na celom tele. Po 24 hodinách mu lekári diagnostikovali tetanus. Chlapca dali do umelej kómy, aby mu zmiernili utrpenie. 

Po tejto skúsenosti sa chlapcov otec rozhodol pomáhať ostatným rodičom, ktorí sa cítia byť zavalení množstvom protichodných informácií o očkovaní:

„Urobili sme chybu v tom, že sme podcenili ochorenie a precenili riziko nežiaducich účinkov”.

„Na internete nájdete veľa informácií za a proti vakcínam. Keď sa zameriate na riziká, pohltí vás to a začnete veriť všetkému, čo sa hovorí. Zdá sa vám, že argumenty za a proti sú vyrovnané.”

Chlapcovi rodičia tvrdia, že ich ovplyvnili príbehy, ktoré si prečítali na internete o tom, ako MMR vakcína spôsobuje autizmus, že obsahuje ortuť a hliník a že farmaceutické spoločnosti nútia ľuďom vakcíny len kvôli biznisu.

„Pokiaľ ide o zbieranie informácií o očkovaní, najjednoduchšia a najlepšia vec akú môžete urobiť je obrátiť sa na lekárov a pýtať sa ich, či sú za alebo proti očkovaniu. Zistíte, že takmer všetci sú za. Potom sa sami seba spýtajte, prečo to tak je. Mnohí z nich videli zomierať deti na ochorenia, proti ktorým sa dnes dá očkovať.”

„Nikto nechce ublížiť svojim deťom. Ani my sme nechceli.“

Alijah sa z najhoršieho dostal po troch týždňoch strávených na jednotke intenzívnej starostlivosti. Po vysadení liečby sa nanovo učil chodiť a jesť. Dnes je chlapec v poriadku. Má len jazvu na krku po tracheotómii. „Je to však malá cena za jeho život. 10% ľudí na tetanus zomrie,” dodáva Williams.

(Nový Zéland, 6. júna 2013)

http://www.abc.net.au/local/stories/2013/06/06/3776327.htm

Komentáre sú uzavreté.

Blog Stats

  • 379 209 hits
%d blogerom sa páči toto: