Drahí rodičia, klamú vás.

Image
Pôvodná verzia článku Dear parents, you are being lied to bola zverejnená 25. marca 2014. Článok, ktorého autorkou je Jennifer Raff, následne preletel celý svet a vyvolal búrlivú diskusiu. Preložili sme ho hlavne preto, že je veľmi relevantný aj rodičov na Slovensku, ktorých tiež klamú. 

Drahí rodičia,

klamú vás. Ľudia, ktorí tvrdia, že konajú v záujme vašich detí ohrozujú ich zdravie a dokonca aj životy.

Hovoria, že osýpky nie sú smrteľné ochorenie.
Ale sú

Hovoria, že ovčie kiahne nie sú veľký problém.
Ale môžu byť.

Hovoria, že chrípka nie je nebezpečná.
Ale je.

Hovoria, že čierny kašeľ nie je pre deti až taký zlý.
Ale je.

Hovoria, že vakcíny efektívne nechránia pred ochoreniami.
Pritom vakcíny ročne zachránia životy 3 miliónov detí a 2 milióny detí ročne zomrie na ochorenia, ktorým sa dá predísť očkovaním.

Hovoria, že “prirodzená infekcia” je lepšia ako očkovanie.
Ale mýlia sa.

Hovoria, že bezpečnosť vakcín nie je dostatočne preverená.
Pritom vakcíny sú sledované prísnejšie ako ktorýkoľvek iný liek. Napríklad bezpečnosť a účinnosť pneumokokovej vakcíny bola v tejto štúdii testovaná na 37 868 deťoch.

Povedia vám, že lekári nepripustia existenciu nežiaducich účinkov vakcín.
Ale nežiaduce účinky sú dobre známe a až na veľmi zriedkavé výnimky sú celkom mierne.

Tvrdia, že vakcína MMR (vakcína proti osýpkam, mumpsu a rubeole, pozn. prekl.) spôsobuje autizmus.
Nespôsobuje. (Vykonalo sa veľa štúdií s cieľom zodpovedať otázku, či vakcíny spôsobujú autizmus alebo nie. Štúdia za štúdiou postupne priniesli jasný dôkaz, že nespôsobujú.)

Hovoria, že tiomersal (organická zlúčenina s obsahom ortuti, pozn. prekl.) vo vakcínach spôsobuje autizmus.
Nespôsobuje. Od roku 2001 sa tiomersal vo väčšine vakcín aj tak nenachádza.

Hovoria, že hliník vo vakcínach (pomocná látka, alebo zložka vakcíny, ktorá zabezpečuje imunitnú odpoveď organizmu) deťom škodí.
Pritom deti prijímajú viac hliníka z materského mlieka, než z vakcín. Hliník je škodlivý, až keď je prijímaný v omnoho vyšších dávkach. 

Hovoria, že americký Systém na monitorovanie nežiaducich účinkov očkovania (a/alebo odškodňovací súd) dokazuje škodlivosť vakcín.
Nedokazuje.

Hovoria, že detský imunitný systém sa ťažko vyrovnáva s očkovaním podľa oficiálneho očkovacieho kalendára.
Nie je to tak.

Hovoria, že ak sú ostatné deti očkované, ich deti nemusia byť.

To je jeden z najotrasnejších argumentov, aké som kedy počula. V prvom rade vakcíny nie sú 100% účinné, takže aj očkované dieťa sa môže nakaziť, ak príde do kontaktu s ochorením. Ešte horším prípadom sú ľudia, ktorí nemôžu byť očkovaní kvôli oslabenej imunite, alebo kvôli alergii na niektorú zložku. Títo ľudia závisia od kolektívnej imunity, ktorá ich má chrániť. Ľudia, ktorí odmietnu nechať zaočkovať svoje deti proti infekčným ochoreniam, neohrozujú iba svoje deti, ale aj deti ostatných.

Hovoria, že “prírodné”, “alternatívne” liečivá sú lepšie než tie, ktoré vychádzajú z medicíny založenej na dôkazoch.
Nie sú.

Pravdou je, že vakcíny sú jedným z najväčších výdobytkov systému verejného zdravia a jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžete urobiť pre ochranu svojho dieťaťa.

Viem presne odhadnúť, akú odpoveď dostanem od odporcov očkovania. Keďže nemajú dostatočné argumenty proti ohromnému množstvu vedeckých dôkazov, ktoré existujú na podporu očkovania, budú tvrdiť, že pracujem pre farmaceutické firmy (nepracujem a nikdy som nepracovala). Povedia, že nie som vedec (som) a že som “Agentom 666” (neviem síce, čo to je, ale som si istá, že ním nie som).

Nič z týchto vecí nie je pravda, ale tieto reakcie antiočkovacích aktivistov sú odrazom toho, že nemajú žiadne fakty na podporu svojho postoja. V istom smere, hlboko vo vnútri, si to musia uvedomovať. Ale kvôli obavám z dôsledkov útočia na autora.

Prečo vám klamú? Niektorí to robia kvôli zisku. Podporujúc svoj biznis s alternatívnou liečbou, robia z medicíny založenej na dôkazoch strašiaka.  Som si istá, že veľa ďalších odporcov očkovania má celkom dobré úmysly a úprimne veria, že vakcíny sú škodlivé. Ale ako prednedávnom povedal istý astrofyzik: “Na vede je dobré to, že ukazuje pravdu bez ohľadu na to, či jej veríte, alebo nie.” V prípade tých, čo hlásajú údajnú pravdu o vakcínach, to dobré nie je. Dobré úmysly nezabránia tomu, aby mikróby infikovali a poškodzovali zdravie ľudí. Ich posolstvo o tom, že vakcíny sú nebezpečné, má hrozné následky. Kvôli neočkovaným deťom je v Spojených štátoch amerických zvýšený výskyt preventabilných ochorení.

V jednej veci je môj odkaz totožný s tým, čo šíria antiočkovací aktivisti: Vzdelávajte sa. Ale na rozdiel od toho, čo tým myslia oni – “čítajte všetky stránky, ktoré podporujú náš postoj”- vám ja odporúčam, aby ste sa zaujímali o to, čo hovorí vedecká obec. Naučte sa, ako funguje imunitný systém. Prečítajte si o histórii ochorení pred zavedením očkovania a porozprávajte sa s ľuďmi, ktorí vyrastali v časoch, keď neexistovala prevencia proti detskej obrne, osýpkam a ostatným ochoreniam. Naštudujte si ako vyzerá vývoj vakcín a ako vakcíny fungujú. Prečítajte si o Andrewovi Wakefieldovi. O tom, ako prišiel o svoju lekársku licenciu, keď stiahli jeho štúdiu spájajúcu očkovanie MMR s autizmom. Prečítajte si to množstvo veľkých štúdií, ktoré sa zamerali na to, či je autizmus spôsobený očkovaním… a ktoré nenašli žiadnu spojitosť. (Zároveň sa pozrite na prebiehajúci výskum toho, čo JE skutočnou príčinou autizmu, alebo čo autizmus spôsobuje – výskum, ktorý nepodporujú ľudia, trvajúci na tom, že očkovanie je tou príčinou.)

Vyzerá to ako kopec práce a čítanie vedeckých štúdií môže znieť odstrašujúco. Ale čítanie odborných článkov je zručnosť, ktorú je možné zdokonaľovať. Tu je skvelý návod, ako narábať s medicínskymi informáciami na internete. Ja som tiež napísala príručku pre laikov o tom, ako čítať vedeckú literatúru a porozumieť jej. Svedomito prebádajte túto problematiku. Dlžíte to svojim deťom aj sebe samým. Nespoliehajte sa na to, čo povie nejaký cudzí človek na internete (dokonca ani ja!). Čítajte vedecké štúdie, ktoré som prelinkovala v tomto článku a porozprávajte sa so svojimi pediatrami. Napriek tomu, čo vám hovorí antiočkovacie hnutie, vakcín sa nemusíte obávať. Namiesto toho by ste sa mali báť toho, čo sa stane bez nich.

Advertisement

Komentáre sú uzavreté.

Blog Stats

  • 379 209 hits
%d blogerom sa páči toto: