8 argumentov, s ktorými vyhráte každú debatu o očkovaní a autizme.

1) Vedci majú vo veci jasno. Štúdie spojitosť očkovania s autizmom opakovane nepotvrdili.

Na základe veľkého množstva dôkazov bol už dávno prijatý vedecký konsenzus, ktorý jasne hovorí, že očkovanie s autizmom nesúvisí.  Jednou z testovaných a zamietnutých hypotéz bolo aj to, že deti dostávajú “priveľa vakcín príliš skoro”.

Už toto by malo stačiť na to, aby debata skončila. Typický odporca očkovania sa s tým neuspokojí a predloží “vlastné štúdie”. S nimi vám pomôže bod 2.

2) Štúdie, ktoré sa pokúsili dokázať spojitosť, ako dôkaz nestačia.

Andrew Wakefield, Mark Geier, Lucija Tomljenovic, Christopher Shaw – všekých spája záujem o dokázanie spojitosti medzi očkovaním a autizmom. Všetci to však robili nečestným a nevedeckým spôsobom:

  • Práca Andrewa Wakefielda mala byť použitá ako dôkaz v súdnych sporoch, ktoré viedli rodičia autistických detí, údajne poškodených vakcínou MMR. Druhým obrovským konfliktom záujmov autora bolo to, že Wakefield spochybnil bezpečnosť kombinovanej MMR vakcíny, pričom si patentoval vlastnú “bezpečnejšiu”vakcínu proti osýpkam. Jeho štúdia bola stiahnutá, vyhlásená za medicínsky podvod storočia a Wakefield prišiel o svoju lekársku licenciu.
  • Dr. Mark Geier a jeho syn David sa zamerali na ortuť vo vakcínach. Aj v ich prípade boli hlavným motívom odškodňovacie súdne spory.  Na nevedeckosť ich prác upozornil aj časopis Pediatrics (štúdiám chýbala kontrolná skupina neočkovaných detí, obsahovala veľa chýb, nepresností a prekrútených faktov). Časopis Autoimmunity Reviews ich prácu stiahol. Markovi Geierovi bola odobratá lekárska licencia za praktizovanie vedecky nepodloženej a nebezpečnej liečby autizmu, súčasťou ktorej bola aj chemická kastrácia chlapcov.
  • Tomljenovic a Shaw publikujú svoje pseudovedecké práce dodnes. Financie im na to dáva antivakcinačná nadácia z USA.
  • Ďalšie práce si môžete preveriť napríklad tu, alebo tu.

3) Etylortuť (tiomersal) v tom bola nevinne.

Štúdie nepotvrdili spojitosť medzi tiomersalom vo vakcínach a autizmom Napriek tomu bol v roku 2001 tiomersal z vakcín preventívne odstránený. Výskyt autizmu rástol aj naďalej, čo poskytlo dodatočný epidemiologický dôkaz o tom, že etylortuť v tomto smere nepredstavovala žiadne riziko. Samotná vakcína MMR etylortuť neobsahuje, ani nikdy neobsahovala.

4) Hliník a antigény vo vakcínach za autizmus nemôžu.

Autizmus narastá napriek klesajúcemu obsahu hlinitých solí a antigénov v moderných vakcínach. Staršie vakcíny mali 301,7x vyšší obsah rôznych antigénov a 2,4x vyšší obsah hliníka oproti dnešnej hexavakcíne. Rodičia kvôli strachu z hliníka odmietajú MMR, pritom táto vakcína hlinité soli neobsahuje a nikdy neobsahovala.

5) Epidémia autizmu sa nekoná. Autistických detí pribúda z iných dôvodov:

a) rozšírenie definície autizmu začiatkom 90-tych rokov o ďalšie diagnózy,
b) zlepšená diagnostika a sledovanie ochorenia (surveillance),
c) väčšia ochota pacientov a ich rodičov akceptovať túto diagnózu,
d) zvyšovanie veku rodičov pri počatí.

6) Spojitosť s očkovaním nepripúšťajú ani asociácie a nadácie, ktoré pomáhajú autistom.

Česká Asociace pomáhající lidem s autismem a americká Autism Science Foundation taktiež odmietajú spojitosť očkovania s autizmom.

7) Americké súdy nepotvrdili autizmus z MMR vakcíny. Potvrdili presný opak.

Deti boli odškodnené za encefalitídu, médiá to však prekrútili. Súd v roku 2009 rozhodol o presnom opaku – MMR vakcína, ani vakcíny obsahujúce tiomersal nespôsobujú autizmus. Za autizmus sa v USA neodškodňuje. 

8) Korelácia nie je kauzalita.

Autizmus pozitívne koreluje so spotrebou biopotravín, či používaním mobilných telefónov. S očkovaním tiež koreluje, ale naopak: čím menej MMR, tým viac autizmu.

Diskusia k článku: http://www.facebook.com/bezpecne.ockovanie

Komentáre sú uzavreté.

Blog Stats

  • 379 209 hits
%d blogerom sa páči toto: